THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Překvapení z Connecticutu. Screamo, ve kterém hraje prim ženský řev a všudypřítomné houslové linky. A nejen to. FOXTAILS mají vlastní zvuk, vlastní smysl pro poetično a hlavně také zvláštní vnitřní pětí, které obstarává baskytaristka a zpěvačka Megan Cadena-Fernandez. Svým hlasem expresivně přechází od melodických linek do deklamací, z nichž podniká agresivní vpády svým drásavým řevem. Za jednu skladbu dokáže vystřídat celou paletu hlasových výrazových prostředků. I to dělá z její kapely trochu netradiční úkaz.
Dalším elementem, který činí z FOXTAILS výjimečnou kapelu, je zvuk. Kulaté masivní basové linky hnětají celkem mohutnou blátivou hmotu, na níž se lepí často poměrně nenápadná kytara, jež do záře reflektorů vchází jen velmi zřídka. Velmi výraznou roli ale přebírají housle, táhnoucí většinu melodických linek. A nejen jich. Krom hlavních melodií housle dokáží dokonce i celkem zdatně riffovat. Právě to tvoří hodně nezvyklý typ celkového soundu, který mi často připomenul letitý projekt METAMORPHOSIS, případně kapelu NUIT, ze které se později zrodili FIVE SECONDS TO LEAVE.
Velmi často jsou těmi nejprůraznějšími složkami bicí a hlavně pak vokál. Úzkostný a přelétavý ve svých výrazech. Megan neustále střídá polohy od plačtivých deklamací přes čistý zpěv, kvílení, až po velmi drásavý řev. Agónie, která neustále mění svůj tvar. Ta expresivita ve vokálech, které sebou škubou jak v epileptickém záchvatu, může až rušit. Připadáte si jak na emočních kolotoči. S tím jdou ruku v ruce i texty, jež jsou jedním slovem destruktivní.
FOXTAILS svým čtvrtým albem vstupují do hlubšího povědomí. Od ostatních amerických kapel se silně liší. Americká škola screama a posthardcore díky nim dostává zcela jiné nasvícení. Jejich hudba je úzkostná a epická současně. Velmi často v ní uslyšíte ne zcela doladěné detaily, u kterých je ale úplně jedno, jestli jsou úmyslem nebo ne. Celému albu to dodává neučesanost, co mu velmi sluší. To se dá říci i o určité bolestnosti a epice, kterou do hudby dodávají hlavně housle. A to jak zvukem, tak aranžemi. Ty hopsají někde mezi postrockovou epičností a nestálostí mathrockových splašeností. Celé „Fawn“ je znejišťující. Neustále vám něčím nabourává komfortní zónu. Toto nepohodlí ale dávkuje tak, že si ho dokážete užít.
Velmi netradiční screamo s houslemi a ženským vokálem až z Ameriky.
8 / 10
Megan Cadena-Fernandez
- vox, bass, piano (track 7)
Jon Benham
- guitar, vox (tracks 2 & 11), synthesizers (tracks 6, 9, & 10)
Jared Schmidt
- violin (all tracks), vox (track 11)
Michael Larocca
- percussion, glockenspiel (track 9)
1. Ego death
2. Star-crossed
3. Ataque de nervios
4. Gazelle
5. Bbq
6. Gallons of spiders went flying thru the stratosphere
7. So it goes
8. Space orphan
9. Life is a death scene, princess
10. Catalyst
11. La belle indifférence
12. Paper tiger
Fawn (2022)
Querida Hija (2019)
III (2017)
This Is Not For You (2015)
Je to zajimave, ale uplně mě to neoslovilo
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.